آشنایی با استرالیا - آفرکیش

 

فرهگ بومی

فرهنگ کشور استرالیا یک فرهنگ غربی مشتق شده از بریتانیا به شمار می رود اما به خاطر موقعیت جغرافیایی آن تحت تاثیر فرهنگ های بومی متعددی قرار گرفته است. استرالیایی ها به فرهنگ چند وجهی و دوستانه ی خود اهمیت زیادی می دهند و همه مردم در کنار هم با آرامش زندگی می کنند. نکته بسیار جالب در مورد استرالیا این است که هیچ فردی نگاه از بالا به پایین به فرد مهاجر ندارد چرا که اساس کشور بر مبنای مهاجرت بنا شده است.

زبان

انگلیسی زبان اول استرالیا محسوب می شود اما در واژگان، لهجه، تلفظ، دستور و نوشتار اندکی با انگلیسی های دیگر متفاوت است. در سال 1788 حدود 250 زبان بومی و گویش در استرالیا وجود داشت. امروزه تنها دو سوم این زبان ها جان سالم به در برده و تنها بیست عدد از آن ها شانس زنده ماندن در قرن آینده را دارند. علاوه بر این، زبان های مهاجران اروپایی، آسیایی و خاورمیانه نیز به زبان های مورد استفاده اضافه می شود.

آداب و رسوم

آدم های استرالیا احوالپرسی های مستقیم و معمولی دارند و خیلی رسمی نیستند. دست دادن یک کار رایج بوده و معمولا برای معرفی افراد تنها از اسم کوچک استفاده میکنند. در روز تولد و کریسمس مردم به هم هدیه داده و اغلب این هدایا در همان زمان دریافت و در حضور فرد اهدا کننده باز می شود. زمانی که به خانه مردم استرالیا دعوت می شوید با خود گل یا شکلات به همراه ببرید.

مذهب

هرچند استرالیا سابقه طولانی حکومت سکولار را داشته، اما ارگان های مذهبی نقش مهمی در زندگی مردم دارد. کلیساهای مسیحی به ویژه نقش کلیدی در توسعه آموزش، سلامتی و خدمات رفاهی ایفا نموده اند.اگرچه که کمتر از یک چهارم مسیحیان در مراسم هفتگی کلیسا شرکت می کنند، اما به هر حال کلیسای کاتالوک رومی بزرگ ترین تامین کننده غیر دولتی خدمات سلامت و آموزش در این کشور بوده است.

غذا

قاره استرالیا با توجه به فاصله از دیگر نقاط دنیا دارای فرهنگی کاملا خاص و جالب است که این مسئله به وضوح در سیستم غذایی این کشور نیز وجود دارد. غذاهای استرالیا ترکیبی از تمام مواد غذایی مورد استفاده در دنیا خصوصا اروپاست که با روشی سنتی و بومی ترکیب شده و در نهایت باعث ایجاد طیف وسیعی از مواد خوراکی برای تمام علایق غذایی گردیده است.